SCLEROSIS MULTIPLEX

Sclerosis Multiplex (SM) je ochorením centrálnej nervovej sústavy, ktoré postupne vyraďuje pacienta s touto zákernou diagnózou z aktívneho života. Pretože sclerosis multiplex je sklerózou mozgu, napadá centrálny nervový systém, ktorý reguluje celý pochod v tele. Poškodením, až rozpadom obalov nervov vznikajú rôzne formy porúch, ktoré sa prejavujú poruchou rovnováhy, chôdza sa stáva neistou, svaly nôh postupne ochabujú, nastávajú ťažkosti pri kontrole a pohybe nôh i rúk. V priebehu choroby sa ochrnutie šíri aj na ostatné orgány. Časté sú poruchy zraku a dvojité videnie.

Keďže doposiaľ nikde na svete nepoznajú liek, ktorý by vyliečil pacientov s diagnózou SM, je veľmi dôležité, aby bol pacient v starostlivosti neurológa a dodržiaval jeho liečebný postup. Pacient potrebuje veľa pevnej vôle a morálnu a fyzickú pomoc svojho okolia. Musí sa vyrovnať s novým spôsobom života a naučiť sa prekonávať prekážky, ktoré mu ochorenie prinieslo do života. Ak sa čím skôr naučí s chorobou žiť, dokáže výrazne pomôcť k zlepšeniu, prípadne udržaniu svojho zdravotného stavu.

Postihuje osoby najmä v produktívnom veku (20-40 rokov). Na Slovensku je asi 5000 osôb so sclerosis multiplex.

SLNEČNICA

Slnečnica je kvet, ktorý si ľudia zo združení sclerosis multiplex - ako symbol slnka a nádeje - zobrali za svoj.

NAŠIMI SLNEČNIČKAMI PODPORUJEME

Sme tí, ktorí ho pre občianske združenia na Slovensku dovážajú a teší nás, keď vidíme pripnuté slnečničky na oblečení zdravých ľudí, ktorí pomáhajú "zatiaľ" nevyliečiteľne chorým. Každý rok sa v období mája konajú "Dni sclerosis multiplex", ktoré isto registrujete. Oni sú tí, NEVYLIEČITEĽNÍ OPTIMISTI.

Rozhodli sme sa aj u nás v kamennom obchode, že počas celého roka budeme realizovať zbierku pre SM, ktorá vyvrcholí akciou v deň SM podporným predajom slnečničiek v okolí nášho obchodu.

Pokiaľ máte záujem o informácie, kliknite si na http://www.szsm.sk/o-nas/kluby

Foto pani Marta Kanalová, Klub SM Rimavská Sobota.

204303  
MAR`CO, s.r.o. © 2014